Najtańsze rozwiązanie dla firmy

5
(1)
Najtańsze rozwiązanie dla firmy

Dobrze zorganizowane przedsiębiorstwa i instytucje, szukają oszczędności w każdy możliwy sposób, dlatego wiele z nich odchodzi od tradycyjnego leasingu na rzecz wynajmu długoterminowego, gdyż jak się okazuje koszty są bardziej opłacalne. Sam leasing przypomina raczej kredyt, który faktycznie obniża zdolność kredytową i wiąże się z większymi zobowiązaniami. W przypadku wynajmu, najemca może wykupić samochód po znacznie niższej cenie, ale nie musi. Leasingobiorca natomiast staje się właścicielem pojazdu po zapłaceniu ostatniej raty, po czasie w którym traci on już znacznie na jakości, oraz na wartości.

Leasing oraz wynajem długoterminowy są do siebie podobna, jednak warto pamiętać że leasing jest od zawsze a powstające od niedawna wypożyczalnie, chcąc być konkurencyjną ofertą starają się nas do niej zachęcić korzystnymi rozwiązaniami. Pierwsza z nich to fakt że najemca nie ponosi żadnych kosztów ani ryzyka, oprócz jednej, stałej opłaty za wynajem oraz opłat za paliwo. Przeglądy, ubezpieczenia z pełnym assistance, naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, części zamienne, remonty powypadkowe, likwidacja ewentualnej szkody i samochód zastępczy na cały czas trwania naprawy. Ta masa formalności i utrudnień leży po stronie ubezpieczalni co pozwala nam zaoszczędzić nerwy i czas. W wypadku leasingu wszystko to ciąży na barkach klienta, który wciąż ponosi jakieś koszty związane z samochodem, który jest użytkowany przez pracowników a na koniec jest na niego, w pewnym sensie skazany. W przypadku wielu samochodów zarządzanie taką flotą jest dodatkowym obowiązkiem związanym z prowadzeniem firmy.

Ważne jest również to, że nie każdego stać na pierwszą opłatę wstępna, którą się uiszcza przy umowie leasingowej, w wypadku kilku aut może to znacząco zachwiać budżet firmy. Głównym faktem, który sprawia że wynajem długoterminowy jest korzystniejszy od leasingu jest to, że samochód jako specyficzny towar, wyjątkowo dużo traci na wartości w krótkim czasie. Warto też pamiętać że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wartość fakturową pojazdu. Najciekawsze jest to że po porównaniu leasingów z różnymi wypożyczalniami okazuje się, że rata wynajmu jest mniejsza od raty leasingu, przez co mniej odczuwalna dla przedsiębiorstwa. Leasingobiorca, choć płaci za nowy samochód, zostaje właścicielem kilkuletniego pojazdu, który trzeba będzie sprzedać z dużą stratą, co i tak nie jest łatwe.

Wypożyczalnie chcąc stać się taką alternatywą dla firm, musiały postarać się o atrakcyjną ofertę.
Klienci docenili ją, dzięki czemu wypożyczalnie stają się coraz popularniejsze. Za granicą praktycznie wyparły już leasing i tak może stać się również u nas. Warto korzystać zwłaszcza teraz, gdy trwa jeszcze walka o klienta.

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz