Jakie są najlepsze książki, które warto przeczytać w okresie dzieciństwa?

Książki, które czytaliśmy w dzieciństwie często kojarzą nam się z obowiązkowymi lekturami, do których raz zaglądaliśmy chętnie, a raz czytaliśmy tylko z obowiązku. Z pewnością w swojej pamięci macie tytuły zarówno z jednej, jak i drugiej kategorii. Ciekawe, których jest więcej?

Zacznijmy od tego, co większości się podobało: „Dzieci z Bullerbyn” to lektura opowiadająca o przygodach małych dzieci z pewnego miasteczka. Głównym wydźwiękiem książki była przyjaźń i relacje z rodzicami, a niektóre wydarzenia można było wręcz wprowadzać w życie. Niestety większej ilości szczegółów już nie pamiętam, więc szybkim krokiem przechodzę do „Muminków” autorstwa szwedzkiej pisarki.

Powstało kilkanaście tomów z różnymi historiami, które mają miejsce w Dolinie Muminków. Wśród bohaterów są zarówno postacie bardzo grzeczne i ułożone, ale były również i takie, które były pyskate, obrażalskie, niemiłe i obojętne na los innych. Zestawienie takich postaci sprawiało, że dzieci poznawały różne charaktery, mogły nawet próbować odnieść je do własnego otoczenia lub utożsamiać się z nimi. Panna Migotka – zawsze sympatyczna, pomocna i koleżeńska, stała sympatia Muminka. Ten natomiast łączy wszystkich bohaterów. Jego mama, która zawsze jest w domu, by zaoferować pomoc domownikom oraz przyjaciołom rodziny. Można się do niej zwrócić o pomoc, podobnie zresztą jak do Taty Muminka. Dzieci mogły porozmawiać z nimi o wszystkim. Brat Panny Migotki, którego imienia nie pamiętam, a może określano go właśnie mianem „Brat Panny Migotki”? Zostawmy te rozważania, a przejdźmy do meritum: chłopak był wynalazcą, bardzo imponował Muminkowi, mimo że wiele jego sprzętów okazywało się piaskiem. Wszyscy z pewnością pamiętamy Małą Mi, dziewczynkę, która była bardzo niegrzeczna i pyskata, mogłoby się wydawać, że nikogo nie lubi i nic jej nie cieszy. Według mnie skrycie kochała się we Włóczykiju – chłopcu o ludzkim wyglądzie, który cały czas się przemieszczał, odkrywał świat i posiadał duszę wędrowcy. Muminek zawsze chciał być dokładnie taki, jak on. Wszyscy uwielbiali jak Włóczykij wracał i opowiadał niezwykłe historie, jakie go spotkały. Do paczki dzieciaków należał również Ryjek – niegrzeczny, niesforny i często oszukujący „stworek”, a do tego niezwykle strachliwy. W bajce mieliśmy również do czynienia ze złym charakterem – Bobek – mieszkał w lesie i często robił na złość innym, często robił głupie kawały i głośno się śmiał. W bajce pojawiali się tez bohaterowie negatywni, których wszyscy mieszkańcy Doliny Muminków się bali – Buka i Hatifnaty. Warto wspomnieć, że każdy był mile widziany w Domu Muminków – Panna Filifionka, Pan Paszczak czy inne postaci.

Opowiadania były tak dobre, ze szybko pojawiła się ich ekranizacja. Niegdyś emitowana w Polsce jako wieczorynka, dziś wszystkie odcinki można znaleźć w internetowych serwisach wideo. Do dziś Muminki mają wielu fanów, którzy czytają książki, zbierają gadżety i oglądają ekranizacje. A ci, co w dzieciństwie poznali Muminki, zachęcają swoje dzieci do poznania tych wyjątkowych bohaterów.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

pogrzeby warszawakarnisze elektryczne warszawachemia gospodarczapapier do sublimacjibusy do niemiec rzeszówcalcium caseinate adblu dermatolog wilanówusługi pogrzebowe warszawa praca dla kierowcy praca dla kierowcy stelvio oponytransport do Francji Gril na ogniskoCrocsbibiaparat biorezonansowykomputer dla graczachip tuning ivecoadblue obd emulatorKatalog firmdieta pudełkowa warszawaapartamenty hiszpaniaklinika urody warszawaangielski łódź AdidasPuchary Apartamenty Gdynia Apartamenty ŚwinoujścieKomornik WarszawaUkładanie kostki brukowej Warszawa wywóz smieci warszawa Hotel Kaszubynaprawa volvo warszawapralnia odzieży roboczejzmysłowa bieliznapochłaniacze wilgoci bilety na barceloneirygatory stomatologicznemebleanodowanieimplanty karkówKancelaria adwokacka GdyniaKancelaria adwokacka Warszawa