Jakie są najlepsze książki, które warto przeczytać w okresie dzieciństwa?

5
(1)

Książki, które czytaliśmy w dzieciństwie często kojarzą nam się z obowiązkowymi lekturami, do których raz zaglądaliśmy chętnie, a raz czytaliśmy tylko z obowiązku. Z pewnością w swojej pamięci macie tytuły zarówno z jednej, jak i drugiej kategorii. Ciekawe, których jest więcej?

Zacznijmy od tego, co większości się podobało: „Dzieci z Bullerbyn” to lektura opowiadająca o przygodach małych dzieci z pewnego miasteczka. Głównym wydźwiękiem książki była przyjaźń i relacje z rodzicami, a niektóre wydarzenia można było wręcz wprowadzać w życie. Niestety większej ilości szczegółów już nie pamiętam, więc szybkim krokiem przechodzę do „Muminków” autorstwa szwedzkiej pisarki.

Powstało kilkanaście tomów z różnymi historiami, które mają miejsce w Dolinie Muminków. Wśród bohaterów są zarówno postacie bardzo grzeczne i ułożone, ale były również i takie, które były pyskate, obrażalskie, niemiłe i obojętne na los innych. Zestawienie takich postaci sprawiało, że dzieci poznawały różne charaktery, mogły nawet próbować odnieść je do własnego otoczenia lub utożsamiać się z nimi. Panna Migotka – zawsze sympatyczna, pomocna i koleżeńska, stała sympatia Muminka. Ten natomiast łączy wszystkich bohaterów. Jego mama, która zawsze jest w domu, by zaoferować pomoc domownikom oraz przyjaciołom rodziny. Można się do niej zwrócić o pomoc, podobnie zresztą jak do Taty Muminka. Dzieci mogły porozmawiać z nimi o wszystkim. Brat Panny Migotki, którego imienia nie pamiętam, a może określano go właśnie mianem „Brat Panny Migotki”? Zostawmy te rozważania, a przejdźmy do meritum: chłopak był wynalazcą, bardzo imponował Muminkowi, mimo że wiele jego sprzętów okazywało się piaskiem. Wszyscy z pewnością pamiętamy Małą Mi, dziewczynkę, która była bardzo niegrzeczna i pyskata, mogłoby się wydawać, że nikogo nie lubi i nic jej nie cieszy. Według mnie skrycie kochała się we Włóczykiju – chłopcu o ludzkim wyglądzie, który cały czas się przemieszczał, odkrywał świat i posiadał duszę wędrowcy. Muminek zawsze chciał być dokładnie taki, jak on. Wszyscy uwielbiali jak Włóczykij wracał i opowiadał niezwykłe historie, jakie go spotkały. Do paczki dzieciaków należał również Ryjek – niegrzeczny, niesforny i często oszukujący „stworek”, a do tego niezwykle strachliwy. W bajce mieliśmy również do czynienia ze złym charakterem – Bobek – mieszkał w lesie i często robił na złość innym, często robił głupie kawały i głośno się śmiał. W bajce pojawiali się tez bohaterowie negatywni, których wszyscy mieszkańcy Doliny Muminków się bali – Buka i Hatifnaty. Warto wspomnieć, że każdy był mile widziany w Domu Muminków – Panna Filifionka, Pan Paszczak czy inne postaci.

Opowiadania były tak dobre, ze szybko pojawiła się ich ekranizacja. Niegdyś emitowana w Polsce jako wieczorynka, dziś wszystkie odcinki można znaleźć w internetowych serwisach wideo. Do dziś Muminki mają wielu fanów, którzy czytają książki, zbierają gadżety i oglądają ekranizacje. A ci, co w dzieciństwie poznali Muminki, zachęcają swoje dzieci do poznania tych wyjątkowych bohaterów.

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz