Formy relaksu w pracy

5
(1)

Zaciekawił Cię już sam tytuł? O to chodziło! Ktoś mógłby powiedzieć, zaraz, zaraz, przecież w pracy się pracuje a nie relaksuje. Z doświadczenia jednak wiem, że efektywna praca wiąże się z chwilami wytchnienia w formie relaksu. Jakie są na to sposoby?

Po pierwsze – zdrowie – czyli raz na godzinę odejdź na chwilę od komputera, popatrz przez okno, najlepiej w dal. Kiedy przez cały dzień siedzisz przed ekranem, Twoje oczy mają szanse jedynie na widzenie z bliska, a do tego jeszcze przesuszają się, ponieważ dużo wolniej mrugasz.

Między projektami, porozmawiaj z kolegami w pracy, pożartujcie, by na chwilę się oderwać. Zjedzcie razem obiad, by na chwilę nie myśleć o czekających zadaniach. Kilka minut sprawi, że naładujesz baterie i spokojnie będziesz mógł realizować kolejne. Później z pewnością nie będzie to bezsensowne patrzenie w monitor, wprowadzanie danych a potem ich usuwanie ze względu na to, że nie jesteś zadowolony z efektu. Często przez dużą ilość pracy nie podejmujemy się na to, aby oderwać się od biurka. Gdy wena trwa, ma to jak najbardziej sens, ale gdy siedzisz bezproduktywnie, nie do końca. Taka chwila relaksu pozwoli Ci znowu skupić uwagę na realizowaniu zaplanowanej pracy.

Robienie systematycznych, krótkich przerw w pracy wpływa na koncentrację i zwiększa efektywność. Trudno jest, by przez pełne 8 godzin pracować na najwyższych obrotach. Pracodawcy coraz częściej wspierają swoich pracowników i decydują się na zakup stołu do gry w piłkarzami lub do ping ponga. To zapewnia nie tylko chwilę oderwania się od obowiązków, ale również pozwala rozprostować nogi, być aktywnym oraz sprzyja pracy nadgarstków, które są przez cały dzień w statycznej pozycji. W niektórych biurach są nawet gry na telewizor, np. w piłkę nożną. Tu też pracują nadgarstki i rodzi się mała rywalizacja w formie zabawy. Niekiedy przełożeni, zdając sobie sprawę z problemów, które wynikają z ciągłej pozycji siedzącej, inwestują w podnoszone blaty biurek tak, by można było pracować w pozycji stojącej. Na radzenie sobie z bólem kręgosłupa radzą sobie również zatrudniając rehabilitanta, który masuje obolałe mięśnie. W większych biurach, typu open space, znajduje się część wspólna stworzona właśnie do rozrywki i aktywności. Znajdują się tam pufy, wygodne siedziska i stanowiska do zabawy.

Dobrym pomysłem są ćwiczenia, które można wykonywać w pracy – są nawet specjalne zestawy, które wiążą się z rozruszaniem zastałego w pozycji siedzącej ciała. Wystarczy kilka minut, by odczuć ulgę – warto zatem wykonywać je regularnie. Jeśli masz miejsce w biurze, możesz siedzieć nie tylko na krześle, ale również na piłce gimnastycznej, która odciąży kręgosłup. W niektórych zakładach pracy są również kanapy i pufy, na których można się rozłożyć, jeśli pracuje się z laptopem.

Pamiętajmy zatem, że chwile spędzone w pracy wymagają od nas realizowania efektywnie kolejnych zadań. Bez krótkich chwil relaksu nie będzie to wystarczająco możliwe. Należy również dbać o zdrowie – okulary do pracy przy komputerze i odrywaniu wzroku od monitora.

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz